Vše co musíte vědět o vůních California Scents v zimě

17. 01. 2017 | Alexis Papadopulos Californie patří k celosvětově nejoblíbenějším vůním do auta, ale v zimě trochu ztrácejí. Proč?

Vůně do auta California Scents
 

Nejprodávanější vůně do aut v Americe. Jasná jednička na trhu. Celosvětově nejznámější a nejrozšířenější vůně.

Osobně mám Californie rád. V autě mi voní třetím rokem. Vím, jak dlouho voní, kdy voní více, kdy méně, které voní hodně, které voní málo.

Řekl jsem si, že své zkušenosti hodím na papír. Možná vás přesvědčí Californie zkusit. Nebo vás odradí. Případně se dozvíte něco, co jste o nich doposud nevěděli. Zároveň děkuji mému kamarádovi Honzovi, který mi k článku poskytnul konzultace chemie a zavařuje skvělé okurky :). Takže…

Lněné plátky z California Scents

Hliník, lněné plátky a aroma

Každá vůně je ve speciální hliníkové plechovce. Z výroby uzavřená, jako konzerva. Díky tomu vydrží docela dlouho uskladněná u nás prodejců, aniž by výrazně degradovala její vůně.

Výrobce o svých plechovkách tvrdí, že jsou ekologické a recyklovatelné. Něco na tom bude. Hliník se recykluje docela lehce a rychle. S jeho výrobou už to takový ekologický zázrak není. Ale dobře.

A v čem je ukrytá vůně?

V lněných plátcích. Každá plechovka má 3. Pěkně lisované a nacucané aromatem až po okraj.

Plechovka je přikrytá plastovým víčkem s regulací intenzity. Pokud berete ekologii a třídění odpadu vážně, nezbývá než víčko hodit do plastů, plechovku do lehkých kovů a lněné plátky do klasického smetí. Ale to jsem odbočil.

3 nejsilnější vůně do auta od California Scents

Některé voní více, některé méně

Californie v našich končinách získaly pověst třemi vůněmi. Višní, medvídky a žvýkačkou. Višeň fakt dokáže vonět i půl roku a dost intenzivně. Medvídci a žvýkačky jsou na tom podobně.

Ale to jsou jen 3. Přitom jich je 27.

U ostatních je to s výdrží trochu slabší, ale pořád dokáží klasické stromečky doslova deklasovat. Jahoda, lesní plody, brusinky, ovocná bomba, štrůdl, nové auto nebo čerstvě vypráno drží průměr okolo 2 měsíců a solidní intenzitu. Super.

Pak jsou tu vůně jako vanilka, kokos, hroznové víno, meloun, havajské zahrady, pomeranč, jasmín a jahody se šlehačkou...

... Ony voní. Klidně i ty 2 měsíce. Ale z povahy samotné vůně jsou nesmírně jemné a pokud v autě třeba kouříte, nejdou tolik cítit. Mnoho lidí to řeší tak, že si jich dá do auta prostě víc. Klidně 4.

Intenzita vůně v autě

A teď to nejdůležitější: jak je to s intenzitou vůně

Asi nejdiskutovanější téma okolo Californií. Někomu voní krásně, někomu málo, někomu vůbec.

Abychom mohli Californie objektivně posoudit (nebo odsoudit), musíme pochopit, jak fungují.

Neznám přesný výrobní proces Californií (výrobní tajemství). Nicméně samotný postup už zase tak složitý nebude. 

Vezmou těkavou látku, do ní přidají vonnou složku. Oboje v tekutém stavu. Tím napustí lněné plátky. A v tom je zakopaný pes!

Vonná složka je těžší než vzduch. Proto má těkavá látka za úkol (odpařováním) roznést vůní do okolí. Napustit lněné plátky pouze vonnou složkou by nestačilo. Vonělo by v lepším případě nejbližší okolí voňavky. A to hodně malé.

Nicméně! Intenzita odpařování je přímo závislá na okolní teplotě. Čím vyšší je okolní teplota, tím více se odpařuje. Naopak čím nižší je teplota, tím méně se odpařuje.

A jsme u jádra věci! V úporných vedrech celé auto voní, že pomalu nevíte, kam plechovku schovat a v zimě si říkáte, kde je chyba, proč voní tak málo.

California Scents v zimě

V teple akorát v zimě méně, je to jejich vlastnost

V zimě ať chceme nebo ne, Californie poněkud ztrácejí na intenzitě oproti klasickým panáčkům do ventilátorů. Na ty fouká teplý vzduch a dokáží trochu vonět i v tuhých mrazech.

Californie to mají těžší. Začnou vonět, až prohřejete celé auto. 

Určitě by jim pomohlo, kdybyste je umístili někde k výdechu ventilátoru.

Nepodařilo se nám získat přesné složení těkavé látky, ale máme odpozorované, že Californie voní hezky do 8 - 10 stupňů. S dále klesající teplotou vůně slábne. V tuhých mrazech pak téměř nejsou cítit.

Bohužel je to jejich vlastnost. Výrobce by jistě dokázal aroma napojit na těkavou látku, která se bude odpařovat i v mrazech, ale nechtěl bych cítit, co by se dělo v teplých měsících.

Pokud vás Californie zaujaly a odpustíte jim, že se v zimě trochu flákají, mrkněte na všechny vůně California Scents a vyberte si. Věrohodnějších vůní na trhu moc není.

Objednávky a dotazy: 770 144 424 (po-pá 10-17)

Pečujte o svůj vůz i na Slovensku

Košík: 0