Jak pečovat o mikrovláknové utěrky a ručníky

18. 10. 2016 | Alexis Papadopulos Kvalitní mikrovláknové utěrky stojí nemalé peníze, proto je dobré jim věnovat péči, aby vám vydržely co nejdéle.

Co si budeme povídat. Mikrovláknové utěrky jsou pro každého detailera naprostá nezbytnost.

Stojí nemalé peníze. Nesprávným zacházením a péčí jim snížíte životnost a hlavně si můžete poškodit lak! 

Pojďme si nastínit, jak se o mikrovlákna starat, aby fungovala, jak mají a vydržela vám co nejdéle.

Péče o mikrovláknové utěrky

Před prvním použitím je umyjte

Většina mikrovláknových utěrek ať už jsou špičkové jako třeba Auto Finesse nebo laciné z diskontů, nejsou úplně vhodné na okamžité použití. A to z několika důvodů:

  • Prach - kvalitní utěrky jsou balené do uzavíratelných obalů, laciné jsou povětšinou volně. Nicméně ani u těch kvalitních nevíte, jak vypadá výrobní linka a jak moc se tam práší. Ty volně ložené utěrky bez obalu nachytají prach po cestě. A vy přece kupujete mikrovlákno, abyste si nepoškrábali lak.
  • Pouští - tohle je klasický nešvar nových utěrek - pouští vlákna. Na laku nebo na okně to pak není úplně žádoucí. Předmytí většinu volných vláken zbaví.
  • Funkce - je to zvláštní, ale za ta léta jsem vypozoroval, že hodně utěrek začne pořádně fungovat po 1. až 2. mytí. Není to pravidlo, ale často se s tím setkávám. Výrobci totiž mikrovlákna napouští olejem, aby vydržela delší dobu na cestách a v regálech obchodů. Ten olej pak snižuje jejich účinek.

Jednoznačně doporučuji novou utěrku před prvním použitím umýt - spíše vyprat. Na 30 stupňů. Vyhněte se jakýmkoliv silným pracím práškům a aviváži. Ty okamžitě degradují jejich účinek a životnost. Používejte vždy jen prací přípravky určené na mikrovlákna.

Praní mikrovláknových utěrek

Perte ideálně po každém použití

Nesmírně důležité je, abyste mikrovlákna vyprali ideálně po každém použití. Rapidně tak prodloužíte jejich životnost

Když na nich necháte zbytky detaileru, čističe nebo vosku, postupem času to degraduje kvalitu vláken. Navíc jsou zahlcená a nefungují.

Nehledě na to, že v sobě mají nachytané nečistoty a při dalším použití můžete poškrábat povrch. Perte tedy hned po použití.

Prací prostředek na mikrovláknové utěrky

Jak je prát?

Perte je vždy samostatně. Pouze mikrovláknové utěrky či ručníky. 

Perte na 30 - 40 stupňů. Ideální teplota, kterou doporučuje většina výrobců. Osobně peru na 30.

Nepoužívejte silné prací prášky ani aviváž

Nejlepší je speciální prací prostředek na mikrovlákna, který je k nim naprosto šetrný a nesnižuje jejich životnost. Např. Auto Finesse Micro Wash - stačí ho 50 ml do každého praní. 

Sušení mikrovláknových utěrek

Sušení je oříšek, rozhodně žádná sušička

Jelikož mikrovláknovou utěrku tvoří z velké části polyester, nepoužívejte sušičku. Polyester totiž při vysokých teplotách taje jako sníh a vysoké teploty bohužel v sušičce jsou.

Dokonce ani sušení na klasickém sušáku není značka ideál. Nicméně pro většinu z nás to bude jediná možnost. Rozhodně doporučuji sušit v místnosti, kde se minimálně práší.

Ideální je třeba odstředivka, ale co si budeme povídat. Kdo z nás jí má?

Uskladnění mikrovláknových utěrek

Skladujte je v suchu a uzavřené

Rozhodně v suchu, pokojové teplotě a ideálně uzavřené, ať na ně nemůže prach.

Většina utěrek v naší nabídce, má svůj obal už z výroby. Na ty ostatní se dají obaly pořídit např. v Ikeii. Sehnat obal nebude problém.

Přes obal se k nim nedostane tolik prachu, který by pak mohl dělat neplechu na povrchu laku.

Skladujte je dobře vysušené, ať se v nich nezačnou množit bakterie.

Toť asi vše :).

Pokud by vás cokoliv dalšího zajímalo v péči o mikrovláknové utěrky, klidně mi napište. Mrkněte i na náš facebook či instagram.

Objednávky a dotazy: 770 144 424 (po-pá 10-17)

Pečujte o svůj vůz i na Slovensku

Košík: 0