Jak pečovat o kožené sedačky, aby byly krásné i po letech

04. 02. 2017 | Alexis Papadopulos 11 let ✅ zkušeností, které vám pomohou udržet kožené čalounění pořád jako nové.

Kožené čalounění je přírodní materiál a ne zrovna levný. Posunuje interiér auta úplně do jiné dimenze. Taková bílá individual kůže v eM trojce… A co třeba v novém S-Classe nebo Bentley, to je panečku nádhera.

Nese s sebou určitou míru odpovědnosti. Z vaší strany. Vyžaduje péči, aby vypadalo pořád stejně dobře. I po letech.

Teď jsem vás asi moc nepotěšil, že?

Ale já vám s tím pomohu. Dal jsem dohromady vše, co jsem se v péči o kůži doposud naučil.

Kožené čalounění

Něco málo o kůži, jak se dostane až k vám do auta

Znalci budou namítat. Kůže není zcela správný pojem. Mají pravdu. Kůže je totiž ta prvotní surovina. Nezušlechtěná. Správný výraz je useň, ale pro naše potřeby ji nazývejme kůže :).

Než se na kůži posadíte, projde zdlouhavým procesem. Nejdříve ji stáhnou ze zvířete. Pak základní konzervací (solení, sušení). To je důležité, aby mohla odcestovat do koželužny.

V koželužně si ji vezmou pořádně do parády. Základní konzervaci odstraní. Začne loužení. To uvolní chlupy. Zlikvidují blány a ořežou okraje. Štípáním upraví tloušťku.

Z loužení vzejde krásně hladká a lehce oslizlá kůže. Tzv. holina, která musí navštívit několik lázní, aby ji odvápnili, odtučnili a namořili. A to pořád nejsme u konce. Už chápete, proč je kůže tak drahá? 

Nyní přichází činění. Mění holinu v useň. Kůži stabilizují, aby se vám časem "nezkazila" :). Jdeme do finále!

Finální fáze přípravy jsou 3. 

Předúprava, sušení a konečná fáze, která je opět souhrn operací jako sušení, kondiciování či broušení. A to opravdu hodně zkracuji. Postup úpravy kůže by nám vyšel minimálně na jeden další článek. Ale pro představu to stačí, co říkáte?

Stárnutí kůže

Jak kůže stárne a jak se špiní

Kůže miluje stálé klimatické podmínky. Ideálně 40 - 70% vlhkost a teplotu v rozmezí 15 - 35 stupňů. Působením slunce kůže tvrdne a ztrácí barvu.

Naštěstí kůže v autě je odolnější. Ano. Je odolnější než na sedačkách doma. Nebo by to tak aspoň mělo být. Doma je zase jemnější a příjemnější na dotek :).

Zajímalo mě, jak se vlastně kůže špiní. Zejména od kalhot (typicky džínsů, opasků popř. bundy).

V podstatě dojde k chemické reakci. Váží se na sebe 2 pigmenty různých barviv. Tomu krásně pomůže pot, který pigment rozpouští a vše spolu reaguje. A čím déle špínu necháte, tím hlouběji do vláken se zafixuje.

Raději nesedejte na kůži ve vlhkém oblečení. Pokládat na ni noviny nebo časopis též není zrovna ideální.

Dobře, teď už můžeme přejít k tomu nejdůležitějšímu. Jak se o kůži starat.

Čištění kůže

Fáze 1: čištění kůže, od lesku k matu

Jak sakra vyčistit tu koženou sedačku. Prozradím vám jedno. Čištění je naprostý základ v péči o kůži. Čištěním budete vždycky začínat a vezměte si na něj dostatek času. Kůži k čištění poznáte, že se leskne (jako spodní část na obrázku).

Pamatujte, čím dříve nečistoty odstraníte, tím lépe a raději čistěte vícekrát jemně a pozvolna, než-li 1x agresivně.

Potřebujete pořádný čistič. Účinný, ale šetrný. Např. Auto Finesse HideNemíchejte čistič z toho, co dům dal. Akorát kůži vysušíte. Vyhněte se aviváži, pracímu prášku nebo jaru.

Dále potřebujete nástroj. Ideálně šetrný detailingový kartáček či štětec a pár světlých mikrovláknových utěrek

K tomu ještě kyblík s čistou vodou. V něm kartáček vždy opláchnete od nečistot, aby necestovaly dál po sedačce.

Výbavu máme, jdeme na to!

  • Vysajte všechny spáry. Musíte je trošku roztáhnout. Drží se v nich prach, drobky a kamení, které kůži prodře, pokud je tam necháte.
  • Než začnete, čistič vždy pořádně protřepejte. Promísí se všechna jeho aditiva. Kůže by měla mít běžnou teplotu a vyhněte se přímému slunci.
  • Zkuste čistič na malém a málo viditelném místě. Nestává se to, ale ať máte 100% jistotu, že kůži nepoškozuje.
  • Čistěte po částech. Nejdříve opěradlo pak sedák. Opěradlo sklopte dozadu. Párkrát rozprašte čistič na plochu. Pokud používáte ochranné rukavice, rozetřete ho, aby někde nezůstaly kapky. Čističe jsou koncentrované a kapky můžou povrch vybělit.
  • Teď vezměte kartáček nebo štětec, opláchněte ho v čisté vodě a krouživými pohyby čistěte. Stačí jemně, netlačte. Čistič začne krásně pěnit. 
  • Zbytky čističe otírejte čistou mikrovláknovou utěrkou. Vždy v jednom směru, abyste nečistoty neroznesli všude okolo. Pak utěrku přehněte na čistou stranu, ať otíráte vždy čistou a suchou. Proto je lepší mít utěrek víc :).
  • Čištění budete pravděpodobně několikrát opakovat. Záleží na špíně :). Vždy stejně. Šplíchnout čistič, jemně kartáčkem čistit, otřít utěrkou.

To je k čištění kůže asi vše důležité. Věnujte pozornost spárám, tam se nečistoty drží. Používám na ně středně tvrdý zubní kartáček.

Impregnace kůže

Fáze 2: schnutí, impregnace a její význam

Dobře. Máte vyčištěno. Nyní nechejte kůži vyschnout. Většina čističů je na vodní bázi. Říká se alespoň 30 - 60 minut. Nepodceňujte to. Impregnaci vždy nanášejte na čistou a suchou kůži.

Povrch správně vyčištěné a impregnované kůže je suchý a matný.

Rozhodně ne lesklý a mastný - to je nesmysl a kdo vám to bude tvrdit, rychle utíkejte. 99 % všech kůží v autě se rozhodně ničím nemastí.

Pečujete totiž o svrchní - barevnou vrstvu kůže. Některé mastné záležitosti prostoupí svrchní vrstvou a ta pak často přestane držet a začne se odlupovat.

A jsme u toho. Pokud chcete, aby vám kůže co nejdéle vydržela, vyhněte se dětským olejíčkům nebo induloně

Co vám impregnace přinese? 

Chrání proti UV záření, stárnutí, tvrdnutí a praskání. Snad ještě proti vlhkosti a vodě. Dále a to je důležité, zabraňuje špinění. Není to úplně tak, že by kůže nešla zašpinit, ale usnadní další čištění.

Setkal jsem se s názorem, že impregnace brání prošoupání a škrábancům. Něco na tom je, ale opravdu naprosto minimálně. Spíše vůbec.

Tolik k teorii, jdeme impregnovat.

Potřebujete impregnaci. Na většinu sedaček používám Auto Finesse Hide nebo voděodpudivý Gyeon Q2M Leather Coat. Ale na trhu je toho spousta. Držte se však osvědčených značek jako Auto Finesse, Colourlock, Gyeon atd...

Dále potřebujete alespoň jednu čistou mikrovláknovou utěrku a fajn je i mikrovláknový aplikátor.

  • Na aplikátor rozprášíte impregnaci a postupně ji vetřete do kůže. Nespěchejte. Netlačte.
  • Impregnaci nechejte chvíli zaschnout a otřete čistou utěrkou. Hodně záleží na konkrétní impregnaci. Některé se mají nechat, jiné otřít.

Máte hotovo :). Ideálně nechejte sedačky nějakou dobu v klidu, ať se vše správně vsákne.

Ještě svoji výbavu nemáte? Mrkněte na nejlepší přípravky k ošetření kůže.


O čištění kůže jsem natočil i video:

Objednávky a dotazy: 770 144 424 (po-pá 10-17)

Pečujte o svůj vůz i na Slovensku

Košík: 0